Kopienu dārzi Latgales skolu paspārnē

Kopienu dārza talka Ambeļos

Pie Vārkavas un Špoģu skolām 2015. gada 23. un 24. aprīlī tiks papildināti pērn iestādītie augļu dārzi, turpinot uzsākto kopienu jeb publisko dārzu kustību Latvijā. Špoģu skolas mazpulki aicina palīgus 23. aprīlī plkst. 9:00 paplašināt jauno dārzu ar rudens ābelēm un bumbierēm. Vārkavas vidusskolas un Vārkavas pamatskolas skolēni un skolotāji rosīsies 24. aprīļa pēcpusdienā, apkopjot stādījumus un dēstot jaunus augus.

Latvijā apdzīvotajos centros zaļās teritorijas ir lielākoties neproduktīvas, tās nepiesaista vietējos iedzīvotājus, kalpo kā buferzonas vai greznuma elements, tajā pat laikā tik viegli būtu tās pārvērst par vietu, kur sabiedrībai kopīgi strādāt un kopīgi gūt darba augļus – par augļu dārziem. Jau četri dārzi iestādīti Ambeļos, Špoģos, Vecvārkavā un Vārkavā biedrības “Kulturys studeja Speiga” darbības programmas Latgales lauku ilgtspējas veicināšanai īstenošanas laikā, biedrībai sadarbojoties ar skolām, mazpulkiem, pagastu pārvaldēm. Četri jauni dārzi aug sabiedrības un skolasbērnu labumam un rudens vitamīniem.

Trešo pavasari piedzīvo Ambeļu vecās skolas dārzā stādītie smiltsērkšķi, vilkābeles un ērkšķogas. Špoģu vidusskolas mazpulcēnu ābelītes šogad pilnas pumpuru, ieaugušies arī lielākā daļa sausseržu. Vārkavas pamatskolā rudenī sastādītās lazdas un pīlādži ir veiksmīgi izziemojuši. Pie Vārkavas vidusskolas šopavasar mostas zilenes, bezērkšķu cidonijas, pīlādži un lazdas. Plikie zālieni pārveidoti produktīvās ekosistēmās, kas nodrošinās svarīgus ekoloģiskus pakalpojumus – uzlabos gaisa kvalitāti, mazinās ēku siltumu izstarojošo efektu, veicinās bioloģisko daudzveidību un apputeksnētāju darbību ciemos, kā arī jau saliedē iedzīvotājus kopīgām talkām un audzina saudzību pret dabu, jo pašu rokām vien viss ir stādīts.

Ņemot vērā Latvijas pieredzi 20.gadsimta dažādu varu laikos veidojot augļu koku stādījumus gar ceļiem un skolu dārzus kā visiem pieejamu resursu, mums atliek tikai atdzīvināt šo tradīciju, lai mazi vides risinājumi uzsāktu plašas pārmaiņas sabiedrībā.

Lielajās pavasara talkās ne vien tīrīsim, bet arī radīsim veselīgu un gardu vidi sev apkārt – ciema parkā liepiņu vietā stādot pīlādzi un akācijas vietā vilkābeli, košumkrūmus aizstājot ar lazdām, dzīvžogus piestādot ar cidonijām un zelta jāņogām! Bērniem un lieliem par prieku!

Projektu Biedrības “Kulturys studeja Speiga” darbības programmas Latgales lauku ilgtspējas veicināšanai” finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Latvijas valsts, līdzfinansē Daugavpils novada dome.

sif-kras-eezlogo_DND

Vairāk informācijas: Ilze Mežniece (26358845), Astrīda Dambīte (29467696).

2 komentāri

  • Mārtiņš Trupovnieks

    Labdien! Paldies par tik izsmeļošu un interesantu informāciju. Vēlos izmantot rakstu par kopien dārziem diplomdarba teorijā. Ir norādīts autors – Anna. Sakiet lūdzu, vai iespējams uzzināt autora uzvārdu? Tas nepieciešams, lai izveidotu korektu atsauci tekstā.
    Patiesi novērtēšu, ja sniegsiet man nepieciešamo informāciju.

    Ar cieņu,
    Mārtiņš Trupovnieks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *