Lubu vīru „jam session” un “SOL-MI 2015”

afisa_solmi20152015.gada 1. un 2. augustā no plkst.11.00 Daugavpils novada Ambeļu pagasta Putānos notiks ekobūvniecības meistarklases „Lubu vīru jam session” un jau otro reizi ilgtspējīgas saimniekošanas jeb permakultūras festivāls „SOL-MI”.

Par pasākumu ideju biedrības „Kulturys studeja „Speiga””” valdes priekšsēdētāja Ilze Mežniece norāda: „Lubu jumts un pašrocīgi tēsti baļķi, mājā gatavots siers un daudzas citas prasmes, kuras, senlaikos pašsaprotamas, šodien jāmācās no jauna – tām ir ne tikai kultūrvēsturiska vērtībā. Mūslaikos zināšanas par lauku mājas spēju izdzīvot visskarbākajos laikos ir vienmēr aktuālas, jo nerimstas mēģinājumi Latvijas laukus pārvērst par tūkstošhektārīgām lielfermām. Laukos cilvēki meklē pretstāvēšanas ceļus šiem mēģinājumiem, un pašpietiekamas un lokālus resursus izmantojošas saimniecības ierīkošana varētu būt viens no risinājumiem, lai dzīvotu labi savā zemē, kad apstākļi tiek radīti mazajiem zemniekiem nedraudzīgi.”

Lubu (jumta skaidu) pareizi uzlikts jumts stāvot vismaz 40 gadus, un, ja to pareizi kopj un pielabo, tad varot kalpot gadus 70. Tā atzīst meistari, to pierāda arī veco māju jumti… Meistara Andra Savicka vadībā vīriem visa aktivitātes paredzētas reālos apstākļos, ar īstiem darbarīkiem, uz īstiem jumtiem, veidojot „jam session” – improvizētu saspēli. Meistarklasē tiks pārrunāts pareizs koka ciršanas laiks, jumšanai derīgajās koku sugās. Praktiskājā daļā notiks skaidu/lubu ēvelēšana, lubu uzklāšanas tehnoloģija un dažādi stili, jumta segmateriālu impregnēšana. Ekobūvniecības entuziastiem būs iespēja ievingrināt roku arī baļķa tēšanā.

Permakultūras mini-festivāls „SOL-MI” šogad norisināsies jau otro gadu pēc kārtas. Pasākums tiek veidots kā satikšanās platforma kopienām un ģimenēm, kuras jau savās saimniecībās īsteno ilgtspējīgas saimniekošanas (t.sk. permakultūras) principus, lai savstarpēji iepazītos, dalītos pieredzē, zināšanās. Tāpat arī pasākums atvērts visiem tiem, kuri interesējas par saimniekošanas metodēm, kas piemērotas ģimenes saimniecībām laukos, mazdārziņiem pilsētās.

Festivāla „SOL-MI” saimnieki šogad prezentēs jau pārbaudītas lietas – raķeškrāsns izveide vasaras virtuvei, siera vārīšanas knifi, ūdens trieces demonstrējumi, augsnes un komposta hromatogrammas izveidi (interesenti var paņemt līdzi sava dārza augsnes paraugus analīžu veikšanai). Kā arī nezāļu pesto, zāļu tējas, “nesankcionētie” kartupeļi.

Pasākumus rīko “Kulturys studeja “Speiga””, īstenojot projektu “Biedrības “Kulturys studeja “Speiga”” darbības programma Latgales lauku ilgtspējas veicināšanai”. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Latvija, Daugavpils novada dome.

Papildus informācija:

Ilze Mežniece,

Biedrības “Kulturys studeja “Speiga”” valdes priekšsēdētāja

+371 26358845, studejaspeiga@gmail.com

http://latgola.permakultura.lv/

sif-kras-eez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *