Graudi un maize 2022/2023 jeb iepzīsties ar savu zemnieku jau tagad!

Minerālmēsli ir pagātne. Kaput. Beigas. Nevienam nav tik daudz naudas,lai atļautos tonnas, kuru cena lēnām tuvojas tūkstotim, kaisīt vējā. Vismaz 3 reizes uz katra hektāra pa ~200 kg slāpekļa mēslojuma bārstīt, lai ideālos apstākļos iegūtu 7 tonnas graudu? Cik tādā gadījumā jāmaksā graudiem? Ja jānosedz ne vien slāpeklis, bet arī neskaitāmie herbicīdi, fungicīdi, augšanas regulatori, citi pesticīdi, kā arī, to visu izstaipot pa hektāriem, vajag vēl arī liet dīzeli traktorā kādus 90 l/ha.

Labi, jau labi! Lielie zemnieki savu ražu pārdos par labu cenu uz citvalstīm, iespējams, daļu jau tūliņ pavasarī – katru gadu 80% Latvijas graudu tiek eksportēta. (un 80% graudu saražo lielie zemnieki, kuriem pieder 72% lauksaimniecības zemju, kuri nodarbina 11% lauksaimniecībā strādājošo un kuri paši ir nepilni 4% no visiem Latvijas zemniekiem. Tā noteikti ir sakritība, ka eksportē tieši 80%.) Ļoti iespējams, ka arī vidējiem un nelieliem zemniekiem jau tūliņ daždažādu valstu lielpircēji skries pakaļ ar piedāvājumiem pārdot graudu atlikušos 20 %. Jo divas lielas ražotājvalstis mūsu tuvumā dažādu iemelsu dēļ vai nu neko nesaražos, vai arī neeksportēs.

Jāņem vērā, ka Latvijai NEPIETIKA ar atlikušajiem 20 % graudu. Latvija, lai nodrošinātu cilvēku un dzīvnieku pabarošanu, bija spiesta iepirkt graudus vairāk kā 1 000 000 t apmērā, lielākoties no Lietuvas. Jeb iepirka daudzumu, kas atbilst 1/3 no eksportētā.

Kas notiks, ja mūsējie lielzemnieki eksportēs kā parasti, bet Lietuvas lauksaimniekiem tie, kuri netiks pie krievu kviešiem, piedāvās lielāku cenu un jau tagad?

Cik miljonus tonnu graudu izaudzēs šogad Latvijas zemnieki, kad cenas mēslojumiem un degvielai tagad, pavasarī, kāpj katru stundu? (pagājušogad tās bija 3,4 milj.t)

Cik no šiem graudiem paliks Latvijā?

Cik tie graudi maksās?

Cik maksās maize nākošā ziemā?

***********

Kāpēc Tev jādomā par šiem jautājumiem tagad?

Nu lai Tev būtu laiks aiziet pie sava zemnieka un sarunāt, ka kāda tonna graudu no viņa ražas būs Tavējā. Un ka Tu esi gatavs palīdzēt finansēt šīs tonnas izaudzēšanu, lai zemnieks vispār būtu spējīgs līdz ražai tikt…

Un vēlams, lai šī tonna tiek audzēta bioloģiski – būs lētāk un veselīgāk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *