Mulča – kas tas ir?

Vai Tev tāpat kā man nepatīk ravēt?

Laikam jau gandrīz visiem dārzu kopējiem šī nodarbe nešķiet aizraujoša. Jā – nepieciešama un neizbēgama, bet vai tiešām?

Ravēšanas apjomus ievērojami samazina mulčēšana, ko definē kā “augsnes virskārtas nosegšana ar speciāli sagatavotu organisku vai neorganisku materiālu”.

Paskatīsimies, kā īsti tas notiek!

100_7790

Dārzeņu dobe nosegta ar salmiem, neļaujot augt citai zālei, kā vien vēlamajiem dārzeņiem un kukaiņu pievilinātājaugiem. Taciņa klāta ar kokšķeldu, izvairoties no dubļiem un zāles, dobes malas izliktas ar nojaukta puspuvuša šķūnīša sienas baļķēniem.

 

Mulčē visu. Visur. Ar jebko. Tas nozīmē – zemenes stāda salmos, plēves caurumos, vai apliek visapkārt ar avīzēm. Ķirbju un kāpostu teritorijas vispirms apklāj ar salmiem, pļautu zāli (var arī svaigu, tikai viņa izžūstot stipri samazinās apjomā, tāpēc tādu vajag ļoti daudz), trušu un aitu pakaišiem (labāk pāris  mēnešu stāvējušiem kaudzē), pērnajām lapām, sienu, kaut vai kartonu (izjauktām kastēm) un ietaisa tikai bedrītes stādiem vajadzīgajos attālumos.

038

Šāda nosegta augsne neļaus zālei augt un veidot “zālāja augsni” – veidot īpašo mikrobioloģisko struktūru augsnē, kas patīkama zālaugiem, bet jaunajiem kociņiem nav labvēlīga. Virs mulčas var izlikt tos bioloģiskas izcelsmes “atkritumus”, kurem ir ilgs trūdēšanas laiks un kuri dārzeņu dobē var kļūt pārāk agresīvi, bet kociņiem papildus minerāli patiks…

Arī lopu bietes mājas saimniecības vajadzībām labāk izaudzēt stādos un izpiķēt rindās nomulčētā laukā – tā mana vecmamma stāstīja, ka viņas vecmamma darījusi.

014

Komposta kaudze (nosegta ar salmiem, lai mušas nevairojas “labumā”) ir labs siltuma avots. Ja vēl dienvidu pusē un zem veciem logiem palikti, augi jutīsies kā apkurinātā lecektī. Šinī bildē tomāts sauļojas – arī nomulčēts no visām pusēm.

Ieguvumi? Pavasarī darba ir vairāk. Un par mulčas materiālu jādomā jau savlaicīgi (t.i. iepriekšējā rudenī). BET visu vasaru dobēs tik vien tā darba, kas izraut tās pāris usnes, kuras izlīdušas mulčai cauri, un piemest vēl zāles slāni tur, kur plānāks sāk likties. 

028

Mulčai var izmantot arī vecas kartona kastes (bez krāsainiem zīmējumiem!). Tās nosedz zālei gaismas piekļuvi, liekot tai atmirt un veidot auglīgu slāni mums vēlamajiem augiem. Ja vēlamies dobi lietot uzreiz – taisam pīrāgu: kartons – komposts – salmi, kurā stādam kultūraugus, izkašot tiem šajā pīrāgā pietiekami dziļas bedrītes. Mēneša – divu laikā kartons jau būs satŗūdējis, bet arī apakšā esošā zāle – tās virszemes daļa – būs satrūdējusi un nodrošinot pietiekami biezu mulču – trūdēt sāks arī zāles saknītes, barojot mūsu iestādītos audzēkņus.

037

Visur, kur negribam garu zāli, klājam salmus (sienu, lapas, etc). veidojam barjeras zālei, lai pašiem vieglāk kopt. Jūs jau zināt, ka mauriņš ir tā kultūra, kura patērē visvairāk enerģijas – viena kvadrātmetra mauriņa aprūpei enerģijas tiek patērēts vairāk kā jebkurai citai lauksaimniecības kultūrai.

Līdz ar to par svarīgāko sakņu dārza instrumentu izvirzās trimeris vai izkapts.

039

Vai jums arī ienāk prātā, ka šādi pavasarī sagatavots dārzs jūsu vasaru padarīs vieglu?

 

047

Mulča der arī puķu dobēm vai piemājas zemenītēm – tas nekas, ka pirmajā mirklī izskatās nepierasti mums īstenajām latvietēm, kurām “smuka dobe” asociējas ar “melna un rūpīgi izravēta”…

Lai vēl vairāk iepriecinātu – saknes audzēt nevajag artā vai raktā zemē. Tur, kur pagājušā gadā bija kartupeļi zem salmiem, šogad būs trūdiem bagāts lauks, kurā tad nu stādīt un sēt un MULČĒT bez mitas. Ravēšana samazinās līdz minimumam, mitruma režīms uzlabojas, ART NEVAJAG, varat apciemot savu dārzu retāk. Toties vairāk priecāties par to!

 

3 komentāri

  • Ai, kā gribas tam visam piekrist ar visam četrām! BET – pēc daudzu gadu klāšanas-mulčēšanas netieku gudrs cik biezu kārtu likt. Jo visam arī pēdu biezam ir izaudzis cauri, gan vārpata, gan gārsa. Caur neizaug vienīgi gubai…! Ļaunākais, ka zem klājuma ieviešas grauzeji un to vien gaida kā sēklu,,,

  • Dzintars Liškovskis

    Likās,interesants raksts…
    Paskatījos pirmo bildi un…
    Nu mīlīši,ja jau aprakstāt bildē redzamo tad nu tomēr rakstiet patiesību!Savādāk stubi sanāk.

  • Te ir sīks apraksts no Basteji mizu mulčas ražošanas procesa https://mizumulca.lv/mizu-mulcas-razosanas-proces/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *